11th CYFEST – Program

CYFEST 2018 St. Petersburg: ABOUT FESTIVAL – PROGRAM – EXHIBITIONS – VIDEO PROGRAM – SOUND ART – EDUCATION – PRESS AND REPORTS – CONTACTS

CYFEST 2018
(img: © Maurice Benayoun, Emotion Winds, 2014)

Festival Program

February 2-5
Exhibition Project “We’ll Have Another Chance” curated by Anna Frants, Elena Gubanova, Sergey Komarov.  Concerts, performances
Annenkirche
St. Petersburg, Kirochnaya, 8b

February 2–12
Exhibition Project “Weather Forecast: Digital Cloudiness” curated by Anna Frants, Elena Gubanova, Varvara Egorova. Concerts, lectures, performances
Applied Art Museum at St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 3–12
Exhibition Project “Proxima” curated by Sofia Kudryavtseva, Elena Gubanova, Anna Zavediy. Lectures
Youth Educational Center at the State Hermitage
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

 

Opening Nights, Screenings, Lectures, Concerts

February 2
Annenkirche
5 PM — Festival opening.  Presentation of the exhibition project “We’ll Have Another Chance” curated by Anna Frants, Elena Gubanova, Sergey Komarov
5:30 PM — Performance by Sam Conran “Synth 777”
St. Petersburg, Kirochnaya, 8б

February 2
Applied Art Museum at St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
7 PM — Festival opening. Presentation of the exhibition project “Weather Forecast: Digital Cloudiness” curated by Anna Frants, Elena Gubanova, Varvara Egorova
7:30 PM — Concert of the group «Avrorin-Galkina-Dmitirev-Lis»; concert of Vladimir Rannev “Futuresong”
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 3
Youth Educational Center at the State Hermitage
4 PM — Presentation of the exhibition project “Proxima” curated by Sofia Kudryavtseva, Elena Gubanova, Anna Zavediy
5 PM — Lecture of Carla Rapoport “A Brief History of the Lumen Prize”
6:30 PM — Lecture of Foteini Aravani “Collecting the Present: Digital in Museum Collections”
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

February 4
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall) 
2 PM — Workshop of Janine Randerson “Cloud Worlds: Recent Digital Art from Aotearoa-New Zealand”
4:30 PM — Lecture of Danielle Siembieda “Re-imagining the Future of Collaborative Communities”
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 4
Youth Educational Center at the State Hermitage
5 PM — Lecture of Vlad Strukov “Ocular Velocity: Art in the Age of Big Data”
6:30 PM — Lecture of Alan Boldon “A Radical Approach to Learning: Facilitating Collective Intelligence”
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

February 4
Annenkirche
7 PM — Performance of Boris Shershenkov “Digitophonia”
St. Petersburg, Kirochnaya, 8б

February 5
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Henry Hall)
5 PM — Lecture of Alexander Burenkov “Economics of Attention and Curating Exhibitions in Post-Internet Age”
6:30 PM — Lecture of Vladimir Rannev and Marina Alekseyeva “Opera ‘Prose’ at the ‘Electrical Theater Stanislavsky’: Analog Technologies at the Theater Space as Illusions of the Digital Ones”
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 6
Youth Educational Center at the State Hermitage
5 PM — Lecture of Valentino Catricalà “Rethinking Cinema And Media Trough Media Art”
7 PM — Lecture of Antonio Abad “BlindWiki, Unveiling the Unseen”
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

February 7
Berthold Center Space
7 PM — Presentation of the project of Ellen Pearlman and Andrew McWilliams “Art-A-Hack” curated by Anna Zavediy
St. Petersburg, Grazhdanskaya, 13–15 

February 8
Youth Educational Center at the State Hermitage
7 PM — Presentation of the book “Tracings Out of Thin Air. Establishing Oppositional Practices and Collaborative Communities in Art and Culture” with participation of the editors Marina Grzinic, Andreja Rihter, Darja Zaviršek, Alexander Ivanov and Joana Monbaron with the support of the Forum of Slavic Cultures
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

February 8
Sreda Space
7 PM — Presentation of the digital video program “To Touch the Sky” curated by Victoria Ilyushkina.  Screening of the film by Bjorn Melhus “Freedom and Independence”
St. Petersburg, Nevsky Prospekt, 35, Bolshoy Gostiny Dvor, entrance from Sadovaya Street across from the Vorontsov Palace, 3nd Floor

February 9
Youth Educational Center at the State Hermitage
7 PM — Lecture of Dmitry Bulatov “The Other Side of Sound: Sources and Patterns of Sound Art in Russia”
St. Petersburg, Dvortsovaya pl., 6–8

February 9
Big Data Solutions
7 PM — Concert “Mirrors”, Laptop Orchestra under the baton of Andrey Bundin
St. Petersburg, Gorokhovaya, 47б

February 10
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
6 PM — Lecture of Sergey Kostyrko “About Some Methods of Data Sonifiaction Derived during the Studies of Biological Systems”
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 11
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Screening Room)
6 PM — Performances: “Neural Module” by Sergey Kostyrko, “SW ‘Composer’.  Opening of Spirit” by Ruslan Yusipov, “aio” by Nikita Bugayev
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 12
Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
7 PM — Creative Meeting with Elena Gubanova and Ivan Govorkov “Technology and Visuality”
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

February 12
Saint Petersburg Sound Museum
8 PM — Performance by Monica Vlad “Lost, but not Lost Forever”
St. Petersburg, Art Center Pushkinskaya-10, Ligovsky Prospekt, 53, Museum Annex, 3rd Floor

 

Festival Venues

 

Sponsored by

logoBDS40

stpetersb80