The 10th CYFEST in Saint-Petersburg – Program

CYFEST 2017: ABOUT FESTIVAL PROGRAM EXHIBITIONS SOUND ART EDUCATION PARTICIPANTS OPENING HOURS AND TICKETS PRESS AND REPORTS CONTACTS

PROGRAM OF THE X INTERNATIONAL FESTIVAL OF MEDIA ART CYFEST

Download CYFEST10 catalog (PDF)

DATES FOR OPENING NIGHTS

January 25
Research Museum at the Russian Academy of Arts
16:00 — Exhibition project “Interpretations”; curated by Elena Gubanova (Read more)

St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Museum of Applied Arts)
18:00 — Presentation of the exhibition project “Participation Effect”, curated by Anna Frants and Varvara Egorova (Read more)
19:00 — Performances: “Untitled” by Nao Nishihara; “50 hz” by Nazar Rakhmanov, Eduard Rakhmanov, Anastasia Tolcheneva. Concert “Gadgetophonia”; conductor: Dmitry Shubin (Read more)

January 26
Youth Education Center at the State Hermitage
18:00 — Presentation of the retrospective of video programs screened at the Cyberfest festival in 2012-2015, curated by Victoria Ilyushkina (Read more)
Presentation of the project “I Save Them” by Victoria Ilyushkina with the participation of Aleksey Gittelson (Read more)
19:00 — Lecture of Irina Nakhova “20 and 21”

January 27
Luda Gallery
19:00 — Opening night of the exhibition project “Mechanisms of Emergence” curated by Lizaveta Matveeva (Read more)

January 29
Taiga Creative Space
18:00 — Unveiling of the media installation “Sounds of the World” by Francesc Marti (Read more)
19:00 — Presentation of the video program “Digital Revolution”, curated by Leah Stuhltrager (Read more)

EXHIBITION PROGRAM

January 26 — February 7
Research Museum at the Russian Academy of Arts
Presentation of the exhibition project “Interpretations”; curated by Elena Gubanova (Read more)
St. Petersburg, Universitetskaya nab., 17

January 26 — February 6
St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design (Museum of Applied Arts)
Exhibition project “Participation Effect”, curated by Anna Frants and Varvara Egorova (Read more)
St. Petersburg, Solyanoy per., 13–15

January 26 — February 5, 12:00–17:30
Youth Education Center at the State Hermitage
18:00 — Retrospective of video programs screened at the Cyberfest festival in 2012-2015, curated by Victoria Ilyushkina (Read more)
“I Save Them”, installation by Victoria Ilyushkina with the participation of Aleksey Gittelson (Read more)
Access to the exhibition is from the Palace Square through the museum zone of the General Staff Building

January 27 — February 8
Luda Gallery
Exhibition project “Mechanisms of Emergence” curated by Lizaveta Matveeva
St. Petersburg, Mokhovaya, 42, gate code: 4243В
+7 (911) 968 64 84, galleryluda.com
Opening hours: by prior arrangement

January 30 — February 7
Taiga Creative Space
Media installation “Sounds of the World” by Francesc Marti
St. Petersburg, Dvortsovaya nab., 20
For opening hours, go to the space website: taiga.space

PROGRAM OF SOUND ART
Free admission for all visitors

January 25, 19:00
St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design, Main Hall
Performances: “Untitled” by Nao Nishihara; “50 hz” by Nazar Rakhmanov, Eduard Rakhmanov, Anastasia Tolcheneva.
Concert “Gadgetophonia”; conductor: Dmitry Shubin (Read more)

January 28, 19:00
St. Petersburg Museum of Sound
Audio performances by Kotä Records: S A D + Bred Blondie, Brinstaar (Read more)

January 29, 19:00
St. Petersburg Museum of Sound
Audio performances by Kotä Records: Wolffflow, Solo Operator (Read more)

February 2, 19:00
St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design, Main Hall
Performances: “In/Out” by Dmitry Shubin; “OKNO” by Khachatur Kanayan (Red more)

February 3, 20:00
“Golitsyn Loft”
Performance “Winter Convergence” by Phill Niblock, Katherine Liberovskaya, Al Margolis, Mia Zabelka (Read more)

February 4, 19:00
Taiga Creative Space
Audio performances: Meow Moon, Nikita Bugayev (Read more)

February 7, 17:00
St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design, Henry Hall
Performances: “Untitled” by Dmitry Morozov aka ::vtol::; “Subjectivization of Sound” by Sergy Komarov, Aleksey Grachev (Read more)

EDUCATION PROGRAM
(Read more about educational events)

Free admission for all visitors

Youth Education Center at the State Hermitage
Curator: Sofia Kudryavtseva

January 26, 19:00
“20 и 21”, lecture of Irina Nakhova

January 27, 19:00
“Mutator VR”, lecture of William Latham

January 31, 19:00
“Focus on ‘Leonardo’”, lecture of Danielle Siembieda

February 2, 19:00
“Art & Science: Art in Research Labs”, lecture of Dmitry Bulatov

St. Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design
Curator: Anna Frants

January 28, 19:00
“New Technologies in Installations in Public Spaces”, lecture of Alexandra Dementieva

February 2 и 3, 16:00
“Interfaze”, master class of Igor Molochevski on the creation of interfaces utilizing the program Isadora from the company Troika Tronix

February 6, 19:00
“Design vs. Art vs. Design”, lecture of Anna Frants